Virágözön a vackornál – Csabai úton a Kettős-Körös hídfője előtt

Határon belül - 93.000 km2


Megyénk egyik legidősebb fája, mely nyomán a dobozi értéktárban is szerepel. A fát bemutató kisfilmet és az alábbi szöveget Nagy-L. Balázs égésztől kaptuk.
link: https://www.youtube.com/watch?v=WsRIzKkpQMA&list=PL7Wpnd5oWgLXeyf2VhkQhUMHJxAM8MV8W&index=24

A Bárka folyóiratból:
” … A békési Bandikához, a gyulai Erkelhez vagy éppen a csabai úton található dobozi öreg vackorhoz hasonló fákat gyakran nevezzük mementónak, emléknek. Ifjú sarj és magonc koruk természeti tájának, sudár fiatalságuk környezetének emlékét éppen úgy tovább viszik, ahogy a hozzájuk kötődő anekdotákon keresztül a régi tájban élt emberekét is. Ezek a nagy, szembetűnő és öreg fák sokszor nemcsak mementók, de hagyásfák is, melyek már a középkorban is jelzőszereppel bírtak.
link: http://www.barkaonline.hu/ex-libris/8237-szentkepek-fakeretben

Hazánk erdeinek legnagyobb kort megélő fái közé tartozik a Süsü a sárkány ízlése nyomán ismeretes vackor, azaz a vadkörte. Békés megye legöregebb vadkörte matuzsálemét Békéscsabáról doboz felé közeledve bal oldalon pillanthatjuk meg, életkora majd kétszáz évesre tehető, törzskerülete több mint három méter, egykori magassága a tizenhat métert is elérhette e sokat látott és sokat szenvedett fának, mely éppen csak túlélte a környéken pusztító 2004. június 9-ei nagy vihart, hála a szakértő és gondos kezek ápolásának.
Magyarországon a vadkörte utak szélén, felhagyott szőlőkben, gyümölcsösökben, legelőkön hagyásfaként sokfelé előfordul, egykori erdőségek mementójaként és régi birtokhatárok emlékének őrzőjeként. Utóbbi szerepben már a középkori oklevelekben is gyakran találkozunk velük.

A vackorfák termését már a honfoglaló magyarok is gyűjtötték, ital, lekvár, aszalvány is készült belőle. Ma már anyaga első sorban, mint a szobrászok által is kedvelt értékes bútorfa, míg termése vadtáplálékként és ínyenc pálinkák alapjaként ismert.

Hány meg hány régi utazó, vándor kereskedő, kóbor csavargó, kocsi-, hintó- és fogathajtó gyönyörködhetett el benne, találhatott enyhet árnyán és fintorodhatott el fanyar, mégis kedves kis terméseit frissítő gyanánt ízlelgetve?

A virágzó fát észrevette + 3 fokban… és fotózta:
Bagyinszki Zoltán,

szöveg:
Nagy-Laczkó Balázs

 

Hozzászólás tiltva.